Logo-main Logo-prozorro
18-01-2022 / 20:31

Що змінилося після ухвалення нового законодавства про оренду держмайна?

  1. Передача майна в оренду відбувається виключно через електронні аукціони в торговій системі Прозорро.Продажі. Це значно мінімізувало корупційні ризики, адже інформація про переможців стає загальновідомою лише після автоматичного оприлюднення результатів аукціону.
  2. Потенційним орендарям більше не потрібно турбуватися про проведення оцінки бажаного об’єкта. Стартова ціна визначається на основі балансової вартості або оцінку проводить сам балансоутримувач.
  3. Тепер є чіткий перелік майна, щодо якого цільове використання може бути обмежене: майно закладів освіти, медицини, спорту, соціально-культурного призначення, Збройних Сил і ще деяких державних установ та організацій.

Етапи передачі комунального\державного майна в оренду

Етап 1. Прийняття рішення щодо наміру передати майно в оренду.

Відповідне рішення ухвалює балансоутримувач майна за погодженням органу управління (якщо цього вимагає Закон або статутні документи балансоутримувача). Але ініціювати передачу майна в оренду може будь-яка особа. Тобто, якщо вам сподобалось певне приміщення чи будівля у вашому місті, ви знаєте, що воно не використовується і хотіли б його орендувати, подавайте заяву через систему Прозорро.Продажі. Строк, за який буде прийнято рішення, може коливатися від 10 до 40 днів.

Етап 2. Внести інформацію про потенційний об’єкт оренди до електронної торгової системи (ЕТС).

Після прийняття рішення про передачу майна в оренду балансоутримувач повинен повідомити про це заявника (якщо він подавав відповідну заяву) та внести інформацію про об’єкт до системи Прозорро.Продажі.

Етап 3. Прийняти рішення про включення потенційного об’єкта оренди до одного із Переліків.

Будь-який об’єкт обов’язково повинен бути включений до одного з двох Переліків, які визначають умови оренди.

До Переліку першого типу належить майно, яке буде передаватися в оренду через електронний аукціон і претендувати на нього може будь-яка особа, за винятком тих, кому заборонено бути орендарем згідно зі статтею 4 Закону (особи під санкціями, громадяни або підприємства країни-агресора, працівники орендодавця тощо).

Перелік другого типу – це майно, яке буде передаватися в оренду без проведення електронного аукціону і на нього можуть претендувати лише окремі особи, визначені статтею 15 Закону. Наприклад, це органи державної влади, комунальні заклади, музеї, громадські організації спортивного або реабілітаційного спрямування тощо.

Переліки майна публікуються на майданчику Прозорро.Продажі. Тип переліку можна обрати у відповідних фільтрах. Зазначимо, що орендодавці не завжди завантажують Переліки в систему. Тому їх потрібно шукати ще також на сайті ФДМУ та його регіональних відділень або сайтах органів місцевого самоврядування.

Водночас загальні Переліки державного майна можна знайти на сайті Фонду держмайна. Вони містять інформацію про об’єкти всіх регіональних відділень. Це досить складний спосіб пошуку, тому рекомендуємо скористатися спеціалізованим сайтом orenda.gov.ua із зручною мапою об’єктів.

Етап 4. Опублікування інформації про потенційний об’єкт оренди в ЕТС, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків.

Інформація про об’єкт оренди, яка має бути оприлюднена, визначена п.26 Порядку. Це вартість об’єкта, його площа (якщо це нерухомість), фотографії, технічний стан, строк оренди тощо. Орендодавці часто оприлюднюють цю інформацію лише тоді, коли публікують саме оголошення про передачу в оренду. Для прикладу, інформація про об’єкт від Департаменту комунальної власності м. Києва: вказано лише площу об’єкта і його тип, проте відсутні дані про вартість, стартову ціну та строк оренди, немає світлин, що може вплинути на зацікавленість цим об’єктом зі сторони потенційних орендарів.

Етап 5. Розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду.

Якщо майно було включено до Переліків за ініціативи заявника-потенційного орендаря, то оголошення буде опублікованим протягом 20 робочих днів з дати включення об’єкта до Переліку. Якщо включення до Переліку відбулося за ініціативи балансоутримувача, то оголошення може бути розміщеним в ЕТС у будь-який час.

Аукціон з оренди державного чи комунального майна проводиться в строк від 20 до 35 днів з моменту публікації оголошення в ЕТС.

Для того, щоб знайти оголошення в системі, перейдіть на вкладку «Аукціони», відсортуйте за організатором чи регіоном, і оберіть пункт «Прийняття заяв на участь». Для прикладу, оголошення Департаменту комунальної власності м. Києва.

Етап 6. Проведення аукціону на право оренди майна або передача об’єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Процедура проведення аукціонів з оренди проходить у 3 етапи.

На першому етапі майно виставляється на аукціон за 100% вартістю. Потенційні орендарі до дня проведення торгів повинні подати свої цінові пропозиції, тобто інформацію, за скільки вони готові взяти в оренду майно, а також сплатити гарантійний та реєстраційні внески. Заявки з ціновими пропозиціями є закритими і розкриваються лише тоді, коли розпочинається аукціон.

Якщо перший аукціон не відбувся (наприклад, не знайшлося зацікавлених покупців або покупець, який виграв аукціон, відмовився від покупки), то оголошується другий етап. На цьому аукціоні майно пропонується вже з 50% знижкою.

Якщо і другий аукціон не відбувся, то проводиться третій етап — так званий голландський аукціон. Майно виставляється, як і на попередньому етапі, з 50% знижкою, але електронна система автоматично та поступово знижує його вартість, поки хтось з учасників не зупинить аукціон. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму. Після цього інші потенційні орендарі, якщо забажають, можуть запропонувати більшу суму, і тоді процес відбувається в зворотному порядку, як на звичайному аукціоні. Переможцем буде обрано того, хто запропонує найбільшу ставку.

Договір оренди укладається протягом 20 робочих днів з дня опублікування протоколу з результатами аукціону в ЕТС.

Поділитися: